De werkplaats bevindt zich in de kelder. Voordat ik afdaal naar beneden, neem ik een paar halen van een sigaret. Het is half zes in de ochtend. Dan begint de dag in de Rokerij. Onder de grond is het zeven graden celcius. Dat is een gezonde temperatuur voor de vis, al is het minder voor een mens. Soms voel ik me eerder een mol. Gehuld in een blauw pak, laarzen, dikke blauwe handschoenen en een haarnetje op, arriveer ik bij de toegangspoort, waar ik mijn handen desinfecteer.
De meeste collega’s zijn aanwezig. Chappie, Dikke Naad, Ed de Bok, Dallum, Grotendorst, Lano Orkano, Danny Poes, en last but not Least, Chris tittenkop. De naam van de laatste wil ik nader verklaren. Hij heeft hem gekregen omdat op zijn voorhoofd twee bulten prijken die doen denken aan vrouwenborsten.
We staan gedurende de ochtend aan een grote tafel aal schoon te maken. De aal wordt eerst geëlektrocuteerd. Dat is humaner, zeggen ze. Vroeger werd de aal in een bak met zout gelegd, waardoor hun slijmlaag verdween, en vervolgens gooide men er een laag heet water overheen. Dit mag niet meer van de inspectie, al vind ik het elektrocuteren er niet diervriendelijker uitzien.
Dikke Naad staat bij de kraan om zijn handen te wassen. Het is een geavanceerd kraantje met een oog waar je je been voor moet houden. Dan gaat het water vanzelf lopen. Dikke Naad schuifelt er onhandig naast. Ik sta achter hem te wachten en zie dat er geen water uit de kraan stroomt. Toch doet hij net alsof hij zijn handen wast en veegt ze daarna af aan zijn reet. Tja, je heet Dikke Naad of niet.
De aal is schoon rond een uur of twee. Om de dag vol te maken vullen we de voorraad kippentenen aan. Dozen van tien kilo halen we uit de vriezer. De tenen zijn zo diepgevroren dat ze volledig in elkaar vast gestrengeld zitten. Daarom moeten we ze los wrikken door de doos, gevuld met tenen, hard op de vloer te rammen. Het gaat moeizaam. Chinezen frituren de tenen en knabbelen aan het bot. In Azië zijn kippentenen een heuse delicatesse.
Ik praat voor vertrek even met Dorus, die onlangs is gescheiden. Zijn vrouw heeft hem verlaten. De kinderen, pubers nog, wonen bij hem. Ze helpen weinig, waardoor het huishouden in een dubieuze staat verkeert. Dorus is ongerust om zijn hond. Die zit waarschijnlijk met hoge nood, één voorpoot tegen zijn achterste gedrukt, te wachten totdat hij thuis komt. Want de kinderen laten het beest niet uit terwijl ze gewoon thuis zijn. Laatst had het dier alles onder gescheten. Kon Dorus opruimen.
De baas vraagt net, meelevend als immer, of die ‘kuthond’ niet eens snel dood gaat. Zodat Dorus meer kan werken. Van die hond heeft iedereen maar last. Wij hebben alleen last van de baas, maar dat ziet die man niet eens. Die hond betekent veel voor Dorus, zoiets moet je als baas kunnen begrijpen.
Ik klop Dorus bemoedigend op de schouder. Zwijgend vertrekken we naar huis.

16 reacties
van Gellekom · 8 juli 2016 op 09:39
Ook deze weer top geschreven. Bleef het aandachtig en geboeid lezen
Meralixe · 8 juli 2016 op 09:48
Mooie inkijk in een werkdag van…
Toch even dit, door min of meer van de hak op de tak te springen mis ik een beetje thema, een beetje ziel, een beetje het waarom van dit schrijven. Door het melancholieke dat nu wel deels aanwezig is er nog nadrukkelijker in te leggen kom je aardig in de buurt van een C vd M.
NicoleS · 8 juli 2016 op 10:00
Dat ontbrak er inderdaad aan. Ik zocht precies naar deze verklaring voor wat er aan miste. Dank voor je reactie Meralixe
NicoleS · 8 juli 2016 op 09:59
Dankjewel. Heel iets anders weer. ?
Snarf · 8 juli 2016 op 19:10
Intense en goede beschrijving van een plek en omstandigheden waar ik niet zou willen werken. De collega’s lijken mij wel leuk, de baas mag je wat mij betreft in een pekelbad stoppen. Leuk en anders geschreven … graag meer van dat spul.
NicoleS · 8 juli 2016 op 19:16
Mijn man werkt er?
Esther Suzanna · 8 juli 2016 op 19:12
Bijzonder. Leuk. 🙂
NicoleS · 8 juli 2016 op 19:17
Dankjewel?
Yfs · 8 juli 2016 op 19:13
Een column waar een luchtje aan zit 😉
Elk huisje heeft zijn kruisje en aan elke bijnaam kleeft een verhaal. Geef mij overigens maar een pretzel om aan te knabbelen!
Leuk geschreven Nicole.
NicoleS · 8 juli 2016 op 19:16
Thans Yfs?
Thomas Splinter · 8 juli 2016 op 20:52
Beeldend beschreven. Vakwerk.
NicoleS · 9 juli 2016 op 09:45
Dank☺
Bruun · 10 juli 2016 op 11:48
Ik vind dat je de sfeer in de rokerij heel goed hebt beschreven. Ik heb medelijden met je man; onder de grond werken met die temperatuur lijkt me geen pretje…
NicoleS · 10 juli 2016 op 15:54
Dank Bruun☺
Blanchefort · 10 juli 2016 op 15:34
Wow! Werd er in mee gezogen. Om in een kort stuk zo veel aan de lezer mee te kunnen geven; daar houd ik van.
NicoleS · 10 juli 2016 op 15:55
Dank voor je reactie Blanchefort.☺