Wel kinderen, geen man! Alleen ik uit onze groep had die keuze gemaakt. Christa bleek een traditioneel ongehuwde moeder te zijn die, na een avondje uit met veel drank, in het bed van een vriendje terecht was gekomen en zo in gezegende omstandigheden geraakt. Ze had daarna wel voor de zwangerschap en het kind gekozen en vond zichzelf een bewust ongehuwde moeder. Alma, Vonne en Till wilden wel een kind, maar durfden niet voor kunstmatige inseminatie met sperma van een [i]anonieme donor[/i] te kiezen. Oeverloze gesprekken voerden we over of dat nu wel of niet verantwoord was. Wat zouden ze straks tegen het kind moeten zeggen als het naar de vader vroeg? En wat wist je nu helemaal van zo’n man. Misschien was hij wel oerlelijk of leed hij aan een erfelijke ziekte. Het zou een crimineel kunnen zijn, een engerd en wat voor een kind kon je dan verwachten? Nee het mocht geen anonieme donor zijn, maar waar vond je de man die wel zijn zaad wilde doneren en verder niets? In hun vriendenkring kenden ze mannen waar ze wel een kind van wilden, maar die relaties waren nu net zo, dat die mannen niet iets speciaals met hen voor hadden. Een vrijage en dan stiekem de anticonceptie vergeten om van al het gedonder af te zijn ging deze meiden ook te ver, nee het moest een bekende donor zijn, een die achter de idee stond.
Goed beschouwd zochten ze naar een donor, waar ze afspraken mee konden maken. Een man die de verantwoordelijkheid wilde nemen door tegen hen te zeggen: ‘hier heb je een kind.’ Een man ook, die mee wilde zorgen door af en toe een weekend op te passen. Zo’n man waarmee je net zo goed zou kunnen trouwen. Ze waren naar de BOM-groep gekomen met vage verlangens naar een kind, maar stuitten op het persoonlijke verdriet dat ze geen goede relatie tot stand wisten te brengen: het gemis van een vaste vriend, de toekomstige vader van hun kinderen. Ik weet niet hoe het Alma en Vonne verder is vergaan. De BOM-groep was geen lang leven beschoren. Till – heb ik gehoord – heeft niet veel later in een depressieve bui zichzelf het leven ontnomen.
Mia, een moederlijke type en een letterlijk zwaargewicht, heeft wel pogingen ondernomen om via KID zwanger te worden, maar dat mislukte. Later heeft ze op een vakantie in Marokko een man ontmoet, die graag naar Nederland wilde komen. Het is mij niet bekend hoe lang het huwelijk stand heeft gehouden en of er kinderen uit zijn voortgekomen. Vreemd genoeg is Lidy de enige die ik nog regelmatig zie. Ze kreeg twee kinderen en trouwde uiteindelijk ook met de vader van haar kinderen.

Als we samen kamperen ben ik al vijf maanden zwanger. Op een van de foto’s draag ik alleen een bikinibroekje. Trots toon ik mijn bolle buik en twee welpen van borsten. Zo groot en stevig als toen zijn ze nooit meer geweest. Weg zijn de erwten op een plankje, waar mijn broers me mee plaagden. Verdwenen zijn ook de scherpe lijnen in mijn jongensachtige gezicht. Na een moeilijke puberteit en opstandige jongelingsjaren is het de zwangerschap gelukt om van mij een vrouw te maken. Van de borstkanker is hier nog geen spoor te bekennen. Aram zal geboren worden en ik ga hem een jaar lang voeden.

De camping, zeer uitgestrekt met in verhouding weinig sanitaire voorzieningen, was niet echt comfortabel voor een zwangere vrouw die vaak moet plassen. De dichtstbijzijnde WC lag op tien minuten lopen. Even ver als het strand – op weer een andere foto – waarop ik ben afgebeeld met achter me een strakblauwe hemel. Mijn voeten zoeken verkoeling in de uitlopers van de branding. Ik maakte een wandeling met het dochtertje van Christa, dat achter me aan keutelde en naar schelpjes zocht. Eenmaal een schelpje in haar hand spoelde ze het zorgvuldig schoon in een plasje water waarna ze het bij haar verzameling in het emmertje deed. Ik stond telkens even stil om op haar te wachten en zag hoe – vlak achter me – mijn voetstappen zich vulden met water. Steeds heel even maar duldde de zee mijn aanwezigheid op het strand. Momenten waarin: zon, zand, zout, warmte, wind en water samenbalden met het kind, dat – naamloos nog – als een dolfijntje rond zwom in mijn buik.


Sagita

Het persoonlijke is politiek!

14 reacties

SIMBA · 20 februari 2013 op 08:13

Jammer dat dit het slot is…..

Spencer · 20 februari 2013 op 10:29

Volgens mij zit er nog wel een epiloog in.

arta · 20 februari 2013 op 10:55

Mooi!
(Vooral de laatste alinea)

Sagita · 20 februari 2013 op 12:00

Ja vind ik ook. 😉
groet Sa!!!!

p.s deze reactie is op Spencer

en de volgende op Arta. Ik vraag me zelf af of ik de laatste zin niet moet schrappen: Kill you darlings! Te mooi. Dus stoppen na dat de zee me maar even duldt op het strand???
groet Sa!

Ferrara · 20 februari 2013 op 12:21

Sag, prachtig stuk, zoals je de andere vrouwen beschrijft.

Als ik al iets zou weghalen dan is het dit “als een dolfijntje” de rest van de zin niet.

Chi_Dragon · 20 februari 2013 op 12:26

Hoi Sa,

een prachtig stuk.

Van mij (persoonlijk) had je de laatste zin mogen schrappen.
De zin is prachtig maar voegt in mijn beleving niets meer toe.

grt Chi

BlogBoy · 20 februari 2013 op 12:28

Het blijft natuurlijk nog een onderwerp om over te discussiëren. Kinderen hebben een vader nodig of niet… En hoe zit het met een alleen staande man? Een BOV? Moet dat kunnen? Dat zou nou emancipatie zijn…

Sagita · 20 februari 2013 op 12:45

Klopt daar zijn we nog lang niet over uitgesproken. Veel katachtigen leven solitair en de vrouwtjes brengen hun jongen alleen groot.
Binnen een door mannen vormgeven samenleving is het moeilijk om ze te negeren. Hoewel er natuurlijk vreselijk veel kinderen zijn die wel een vader – de man die op zondag het vlees snijdt – hebben, maar die verder weinig toevoegt aan hun leven.
Zelf ben ik van mening dat kinderen binnen een goede relatie met twee ouders ( een bredere basis) beter af zijn. Vooral ook omdat dit nu eenmaal gebruikelijk is in onze samenleving en ze niet teveel in een uitzonderingspositie komen, waar ze uiteindelijk zelf niet om hebben gevraagd. Maar maar… als de relatie slecht is tussen twee volwassenen dan zijn kinderen beter af met een ouder die bewust voor hen gekozen heeft (ja BOV mag ook) en er nooit een tweede ouder is geweest. Deze kinderen missen niet de gescheiden ouder omdat deze er nooit geweest is. Er zijn ook geen meningsverschillen over de de opvoeding. Alhoewel die wel weer door de buitenwereld naar binnen worden gebracht.
Er is dus meer peace en vree!
Goh bijna al een epiloog?
groet Sa!

BlogBoy · 20 februari 2013 op 13:28

Het blijft idd van het grootste belang wat het beste is voor een kind. Dat hoeft niet per se te betekenen vader & moeder, maar een stabiele omgeving. Nieuwe alfa-man in een leeuwe groep, bijt als eerste alle welpen dood! Gelukkig zijn katten en mensen niet gelijk aan elkaar…

Harrie · 20 februari 2013 op 14:42

Mooie columm. Die is net als de lucht, zwanger van de zwangerschap. Staat er bol van. Groet, Harrietje.

pally · 20 februari 2013 op 15:34

Heel goed suk, Sa, met gevoel voor realiteit en in de staart een poetisch deel. Ook van mij mag het dolfijntje eruit.
Of (suggestie);…. samenbalden met het naamloze dolfijntje dat rondzwom in mijn buik.
groet van pally

Sagita · 21 februari 2013 op 10:58

Ja vreselijk beest. Ik beschouw hem meer als een hondachtige. De Cheeta is voor mij het voorbeeld van een katachtig solitair levend dier!
groet Sa!

Sagita · 21 februari 2013 op 11:01

Dank voor al die heerlijke en meedenkende reacties. Daar ben ik gek op! Over wat ik doe met die laatste zin, daar denk ik nog even over na.
Groet Sa!

Mien · 21 februari 2013 op 15:27

Ik denk absoluut niet in BOMmen of BGMtjes.
In beiden gevallen roept het associaties op met [b][u][url=http://www.youtube.com/watch?v=uLkZDKgsEPo]Billie’s[/url][/u][/b]… eh … [b][u][url=http://www.youtube.com/watch?v=J7cUUDpufnI]Bilitis[/url][/u][/b].
Maar dat terzijde. Een mooi inkijkje geef je.
Qua afronding ga ik voor Pallie’s voorstel.

Mien Hamilton

Geef een reactie

Avatar plaatshouder